Toimus 24. Tõuloom

Laupäeval, 05.09, heitlikes ilmastikuoludes toimus järjekordne Tõuloom Eesti Põllumajandusmuuseumis. Seda juba 24. korda. Aastaid on meie tublid loomapidajad oma tõuloomi sellel üritusel esitlenud. Nii ka seekord. Lisaks lammastele, karusloomadele, lindudele, hobustele ja maatõugu veistele esinesid eesti punase, eesti holsteini ja lihatõugu veiste kaunimad veised. Ürituse muutis huvitavamaks asjaolu, et šoti mägiveised otsustasid teha oma tõu väikese konkursi.

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu poolt kureeritavatest aretusprogrammidest osales näitusel kokku 41 veist: 12 EPK, 12 EHF ja 17 erinevat lihatõugu. Piimaveiste ekspositsioon oli kokku pandud nii, et osalejaid oleks vasikast tiitliga pärjatud lehmadeni. Nii saigi publik näha vasikaid, tiineid mullikaid kui erinevas laktatsioonijärgus lehmigi. Kohal olid mõlema tõu selle aasta Vissid Kalli ja Lindi-Red (võitnud ka 2014 ja 2011.a tiitlid). Ka EPK tõu eelmise aasta Viss Killi oli osalejate hulgas. Kõik piimatõugu vissid näitasid oma ilu pealtvaatajatele eraldi nn Visside paraadil.

Peale piimaveiste etteasteid asusidki end näitama lihatõugu veised. Esmakordselt eesti tõuaretuse ajaloos peeti Hc tõu võistlus. Osales neli hästi dresseeritud mägiveise 2,5 a. lehmmullikat, kõik Saaremaalt. Mägiveiseid hindas ETKÜ lihaveiste peaspetsialist Ilmar Kallas. Pingerida kujunes järgmiseks:

  1. Bella Malda EE 14463204 i. Ain Dubh (UK) Saaremaa Mägiveis OÜ
  2. Funny EE 14462504 i. Fergus (UK) Ranna-Villa OÜ
  3. Bona Seama EE 14463198 i. Ruaraidh (UK) Saaremaa Mägiveis OÜ
  4. Flora EE 14462337 i. Fergus (UK) Ranna-Villa OÜ

Peale Hc tõu esitlust saabusid areenile lisaks veel Ch, Ga, Hf ja Li esindajad. Areeni taha aedikutesse jäid uudistajaid ootama Ab, Au, Ba, Gr, Si tõu veised.

Lisaks veiste näitusele tunnustatakse Tõulooma ürituse raames parimaid tõuaretajaid. Tänavused tiitliomanikud on:

EPK Sirje Kroonberg Kõpu PM OÜ

EHF Maie Mölder Tartu Agro AS

Lihatõud Margus Keldo Tsura Talu OÜ

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu õnnitleb parimaid tõuaretajaid ja tänab kõiki loomaomanikke, kes oma veised näituseks ette valmistasid ja Ülenurmele rahvale välja näitamiseks kohale tõid. Jõudu edaspidiseks!