Uus Eesti rekordlehm on Missy

AS Tartu Agro Vorbuse farmi holsteini tõugu lehm Missy EE12424572 tootis 2. laktatsioonil 19767 kg piima. Selle toodanguga on eelmise rekordlehma Ranna Farm OÜle kuuluva Meidi EE12703159 toodang ületatud 114 kg võrra.

Rekordlehma 2. laktatsioon algas 5. aprillil 2015. Topplaktatsiooni kõrgeimad päevalüpsid saavutati mullu juunis ja juulis, kui kolmekordsel lüpsil andis Missy vastavalt 73,1 ja 76,3 kg piima. Rekordlaktatsiooni iseloomustab äärmiselt ühtlane toodangukõver. Toodang 305 päeva keskmisena 64,8 kg piima. Piimarasva- ja valgutoodangu summa oli 1349 kg, mis on läbi aegade Eestis 5. tulemus. Rekordlehm paistis hea toodanguvõimega silma juba esimesel laktatsioonil, andes 15277 kg piima. Selle tulemusega kuulub ta samuti 10 parima hulka. Ka piima kvaliteedi näitajatelt on rekordlehma piim suurepärane. Somaatiliste rakkude aretusväärtus on 115, mis iseloomustab head udara tervise taset. Nii piimrasva- kui valgusisaldus oli rekordlaktatsioonile 3,41%.

Tipplehm on ka vastavalt oma toodangu tasemele Eesti parim lehm piimajõudluse (SPAV) aretusväärtuselt. SPAV 152 on nii kõrge hinne, millist tulemust varasemalt holsteini tõu ajaloos ei esine.

55 kuu vanune lehm on 813 lüpsipäevaga tootnud senini eluaja toodanguks juba 43999 kg.

Missy on sündinud 27. juulil 2011. Esimest korda poegis ta 26- ja teist korda 44-kuuselt. Tema isa on Ameerika päritolu holsteini pull Mr. Minister, emaisa Eestis aretatud Belro ja emaemaisa Kanad kuulsus Bolton ET. Ka kolm põlvkonda emaseellased on tootnud laktatsiooni toodanguteks üle 10 tonni piima.

Lisaks supertoodangule on Missy laitmatu välimikuga lehm. Tema välimiku üldhinnet on hinnatud 85 punktiga, sellise tulemuse on saavutanud vaid üksikud tipplehmad. Vissikonkursside külastajad on olnud tunnistajateks nii 2014. kui 2015. aastal Missy suurepärasest esitlusest. kus kohtunikud nimetasid ta oma vanuseklassi võitjaks. Lisaks pälvis ta mullu reservvissi tiitli. Seega on uue Eesti rekordlehma näol tegemist tõelise superstaariga.

Kohtunikud kiitsid konkursil tema ülihead udara kvaliteeti. Eriti tagaudara kõrgust ja laiust, samuti tema sobivust kaasaegsele holsteini tüübile. Ligi 160 cm kõrgune lehm oli konkursiringis väga elegantne. Teda iseloomustades jagus hindajatel kiidusõnu võrdselt konkursi võitjaga. 2014. aastal konkurssi hinnanud Guido Simon pakkus just esmaspoeginud lehmade klassi võitjana välja Missyt ja küsimusele, kes konkursil osalenud lehmadest võiks läbi lüüa Euroopa meistrivõistlustel, vastas ta, et näeb noores võitjas suurt potentsiaali.

AS Tartu Agro Vorbuse farmi tõuaretuse juht Maie Mölder iseloomustas Missyt kui tõelist piimamasinat, kes lüpsab palju ja tarbib ka sööta ohtrasti. Nii võib tipplehma kohata pidevalt söödasõime lähedal head paremat maitsmas. Samuti ei ole Missy kaotanud ka 11. laktatsioonikuuks oma ülihäid udara ja välimiku omadusi.

Kokku on Eestis kuus lehma, kelle piimatoodang ületanud 19 tonni.

500 parima laktatsiooni toodanguga lehma hulka kuulub 99 AS Tartu Agro karjast pärit lehma. Ettevõtte 741 lehma lüpsid mullu 12238 kg piima, mis on holsteini karjadest riigi 2. tulemus.

Näis, kas järgmine rekord vajab juba 20 tonni ületamist.

Soovin kõikidele tippkarjade omanikele soovi ja usku oma hoolealuseid selliselt pidada, et rõõmsaid saavutusi ka tulevikus teistega jagada!

Tanel Bulitko

2014.a

2015.a