Holsteini tõu liiderpullil Grandboyl, kes kujundas 1970ndate lõpus ja 1980ndate esimesel poolel eesti mustakirju karja aretust, möödus tänavu juulis sünnist 50 aastat. Paljudele meie vanema põlvkonna mustakirju tõu, hilisema nimega holsteini, karja aretajaile on kindlasti tuntud USA holsteini tõugu pulli Grandboy nimi. Kui uurisime tema kohta täiendavaid andmeid, siis paljud, sel ajal tegutsenud inimesed, mäletasid veel tänagi tema tõuraamatu numbrit, EHF 3299, peast.
Parimatest parimad
Eestis 1970ndatel kasutuses olnud vanatüübiline hollandi mustakirju tõug oli suhteliselt madala, lopsaka lihastikuga. Samas olid tõu puuduseks nõrgad tagajalad ja sõrad, ning sageli ebasoovitav udara kuju ja lisaks madal lüpsikiirus.
Esimesed holsteini tõugu pullid imporditi Eestisse 1975ndal aastal. Ajavahemikul 1975-1985 imporditi kokku 12 USA päritolu holsteini pulli. Esimeste holsteini pullide kasutamisega suurenes tütarde piimatoodang, kehakaal, samuti paranesid nii udara omadused, kui jalgade asetus. Puuduseks peeti nõrgemalt arenenud lihastiku ja madalamat piimarasva sisaldust. Tol perioodil suurenes kiiresti ka hosteini veresusega lehmade arv.
Eriti hinnatuks peeti Wis Burke Ideal sugulusrühma kuuluvaid pulle nagu Grandboy 3299, Grom 3519, Grenader 3393, Gregor 3461, Gert 3518 ja Gabriel 3460. Nendest üheks olulisemaks kaasaegse holsteini tõu alusepanijaks Eestis oli Paclamar Bootmakeri poeg Grandboy EHF 3299. Tema tütarde suur piimatoodang pälvis suure lugupidamise meie karjaaretajate hulgas. Grandboy spermat kasutati lisaks Eestile veel Lätis, Leedus ja Peterburi piirkonnas.
Grandboy sündis 17.juulil 1974. aastal USA-s Pennsylvania osariigis, Davidsvilles. Tema sünnipärane originaalnimi oli Johnsholm Bootmaker Boy HFA 1687386. Tema isa oli selleaegne USA populaarseim holsteini pull Paclamar Bootmaker HFA 1450228 ja ema Johnsolm Skokie Joy HFA 254310, kes lüpsis viiendal laktatsioonil 9820 kg piima.
Väärilised järglased
Grandboy toodi Kehtna Kunstliku Seemenduse Jaama 20. detsembril 1975. aastal. Ilmad olid tema saabumise perioodil väga külmad ja esmane mulje pullist ei olnud eriti lootustandev. Hiljem pull kosus ja kohanes uue keskkonnaga ning peagi sai hakata ka sperma varumise tegelema. Temast arenes tiheda konstitutsiooniga, hea lihastiku, tugeva luustiku, keskmise suuruse ja rahuliku iseloomuga pull. Tema suurimaks kehakaaluks kujunes 1100 kg.
Grandboy pidamine seemendusjaamas lõpetati 11.novembril 1985. aastal pulli halveneva tervise tõttu. Tema arvukatest poegadest keegi päris isavääriliseks ei osutunud. Parimad pojad olid piimatoodangu poolest Geen EHF 3553, Gent EHF 3562 ja Griss EHF 3494. Parimad välimiku parandajad pojad oli Gordon, Gastor, Grokk, Gent ja Geen.
Grandboy tähtsus kaasaegse holstein karja kujunemisel oli väga suur. Ta oli sel perioodil kõige laialdasemalt kasutatud holsteini pull, keda kasutati Eesti karjades aktiivselt üle 10. aasta. Esialgu aastatel 1976-1980 tiinestati tema spermaga tolleaegsete tippkarjade: Põdrangu sovhoosi, Estonia kolhoosi, Vändra katsesovhoosi ja Kuusalu kolhoosi veiseid. Hiljem kasutati teda aktiivselt veel Harju ja Rapla majandites. Tema tütred olid väga hea piimajõudlusega, sobiva tõutüübiga, heade udarate ning üle keskmise suurusega lehmad. Samuti oli oluline, et neil oli väga ühtlane laktatsioonikõver. Välimikult ja tüübilt olid nad väga ühtlased ning nad eristusid teiste seast. Nad olid ka isale omase värvikirjaga, enamus neil oli nagu isalgi sabajuurel valge laik samuti „grandboylik“ kõrge sabajuur. Samuti oli neil laitmatu udara ehitus, väga hea lüpsikiirus, tütred olid iseloomult sõbralikud ja rahulikud. Tema tütred lüpsid eakaaslastest rohkem esimesel laktatsioonil (562 kg) piima. Grandboy paistis silma ka suure elueatoodanguga tütarde poolest. Üle 90 000 kg piima andsid eluea jooksul 8 Grandboy tütart. Kõige kõrgema elueatoodanguga oli Eta ЭCHF 95211, kes andis 13 laktatsiooniga 129 707 kg piima, 5446 kg piimarasva ja 4176 kg piimavalku.
Muljetavaldav arvukus
Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS-i (EPJ) geneetilise hindamise juht Mart Uba märkis Grandboy kohta andmeid uurides veel tänagi, et on üllatav, et nii Grandboy-l endal kui ka tema poegadel on praeguseni kõrge udara tervise aretusväärtus. Täna leidub EPJ andmebaasist infot, et tema poegi on eesti holsteini tõuraamatusse registreeritud läbi ajaloo 175 ning tütreid 6549. Tütarde arv on aga ajalooliselt palju suurem, sest andmete tsentraliseerimine kesksesse EPJ andmebaasi algas 1994. aastal, kui suur hulk tütreid juba karjast olid juba välja viidud.
Tema spermaga kõige suurem seemenduste arv oli 1983. aastal, kui registreeriti 14382 seemendust. Viimased seemendused EPJ andmebaasis Grandboy spermaga on registreeritud veel 1999. aastal, koguni 25 aastat hiljem pulli sündimisest. Tänu Grandboyle kadus kiiresti ka vastuseis holsteini tõule, kuigi osa pulle viisid piima rasva- või valgusisaldust märgatavalt tagasi.
Tänapäevase veiste tõuaretuse juures me kindlasti enam selliseid liiderpulle, keda mäletatakse veel 50. aastat hiljem paraku enam ei kohta. Samas tõu kujunemisloost ei kao need teadmised iial. Grandboy − võimas poiss oli oma nime vääriline.
Meenutuse pani kirja: Tanel-Taavi Bulitko
Fotosid arhiivist: