Hollandi aretusfirma CRV esindajad väisasid 29.-31. juuli ETKÜ esindust, kus kolmel päeval toimusid sisukad kohtumised aretusspetsialistide osalusel. Esimesel pärastlõunal tutvustati külalistele milliseid jõudluskontrolli andmeid on meil võimalik paaride valikuks kasutada ning selgitati kuidas ja milliseid paaride valiku programme Eestis kasutatakse.
Teisel päeval tutvustasid CRV esindajad oma ettevõtte võimalusi ja HerdOptimizer programmi, mis on mõeldud farmis kasutamiseks.
Programmi tutvustamise käigus selgitati ka karja genotüpiseerimise eeliseid. Rõhutati, et aretuse eesmärk on alati saada olemasolevast loomast parem järglane. Genotüpiseerimise andmete olemasolu aitab seada täpsemaid aretuse eesmärke, teha paremaid aretusvalikuid ja saavutada kiiremini soovitud tulemused. Mida rohkem on andmeid, seda suuremad on võimalused saada seemendusplaanide tegemisel väga häid tulemusi. Seejuures tõstatus teema, et kas vasika näitajad on alati pulli ja lehma keskmised näitajad? Paaride valiku puhul tuleb alati arvesse võtta ka tunnuste ja omaduste päritavust.
Koolitajad rõhutasid, et mida sarnasemad on loomad karjas oma vajaduste, söödakasutuse ja toodangu poolest seda kuluefektiivsem on farmi pidada ning aretuse üks eesmärkidest peaks see olema. Sama põlvnemisega järglased ei ole aga võrreldavad arvutatud aretusväärtuse alusel, kuna sellise aretusväärtuse usaldusväärsus on ainult ca 30%. Genotüpiseerimine suurendab usaldusväärsust ca 80%-ni. Antud meetodiga saab lisaks looma geneetilise väärtuse leidmisele, tõendada ka põlvnemist ja leida võimalike geneetiliste defektide olemasolu.
Kolmandal päeval külastati Kuivajõe Farmeri ja Kaiu LT farme. Mõlemas farmis tundsid külalised huvi nii farmi majandamise, toodangu kui tervisenäitajate vastu, uuriti millised on peamised karjast välja viimise põhjused ja kui pikk on keskmiselt lehma eluiga. Mõlemas farmis jäi loomade keskmine eluiga natuke üle 2 laktatsiooni.
Kaiu LT farmis tutvuti ka farmitarkvara aruannetega. Kuna kohtumise alguses oli jutuks farmi soov toodangut suurendada, leiti, et eesmärgi kiireimaks saavutamiseks tuleks tagada, et lehm püsiks karjas vähemalt 3 laktatsiooni.
CRV on rahvusvaheline ettevõte veiste aretuse valdkonnas. CRV tegutseb Hollandis, Belgias, Brasiilias, Ameerika Ühendriikides, Uus-Meremaal, Tšehhi Vabariigis, Luksemburgis, Saksamaal, Ühendkuningriigis, Lõuna-Aafrikas ja Hispaanias. Lisaks nendele riikidele turustatakse CRV tooteid ja teenuseid ligikaudu 50 riigis üle maailma.