25. aprillil toimunud tõupullide veebioksjon tõestas ennast rahvusvahelisel turul. „Tore on see, et lõunanaabrid on meie aretustööd üha kõrgemalt hindama hakanud ja neist on saanud meile väga aktiivsed ja kindlad kliendid. Kindlasti tuleb seekord kiita ka Eesti lihaveisekasvatajaid, kes järjekindlalt meie oksjonilt pulle ostavad – see näitab, et nad soovivad oma karjas tulemuste saavutamiseks kindla peale minna,“ kinnitas oksjoni üks korraldajatest Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi (ELKS) juhatuse esinaine Jane Mättik. Tema sõnul oli seekord ka päris mitmeid uusi tulijaid, kes varem ei ole oksjonil osalenud. „Tähendab, et meie kõrge tasemega aretusloomad on lihaveisesektoris teinud head reklaami, meie aretajaid ning ETKÜ ja ELKS poolt tehtud tööd usaldatakse ja hinnatakse üha enam,“ kinnitas ta.
Mättik ütles, et seekord osteti 22 pulli, kellest 8 on aberdiin-anguse, 5 herefordi, 3 šarolee, 3 simmentali, 1 hele-akviteeni ja 1 waquy tõugu pull. Kõrgeima hinnaga, 5900 eurot müüdi alles äsja peetud Eesti Parim lihaveis 2025 showl herefordi tõu võidu noppinud noorpull, kes osteti Lätti, ühtlasi on see läbi aegade paremuselt kolmas müügitulemus. „Kokkuvõttes müüdi neli pulli Leetu ja kolm Lätti, ja 15 pulli Eestisse. Kusjuures üks Eesti ostja ostis lausa kolm pulli: simmentali, waqyu ja šarolee ja ka üks Leedu ostja ostis samuti kolm pulli – šarolee, simmentali ja hele-akviteeni. Samas oli rohkem kui üks ostuhuviline 8 pullil, mis tähendab, et nende ostmiseks peeti maha tõeline oksjon,“ oli Mättik tulemustega rahul. „Kõige tulisem üksteise üle trumpamine kahe ostja vahel käis herefordi võidupulli osas, kus hind kerkis 3500-st 5900-ni, samas aga kõige rohkem pakkujaid (3) oli Vilsi Masteril ja Pirgo Loch Nessil. Madalaim hind oli 3000, kõrgeim 5900, seega keskmine hind oli 3971 eurot,“ lisas ta.
Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ) juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko sõnul on veebis toimuv oksjon ainuõigeks lahenduseks, et info nende kõrgete aretusnäitajatega loomadest leviks laiemalt. „Veebi vahendusel jõuame rohkemate veisefarmide omanikeni, kellel on soov oma karja näitajaid ja tootlikkust parandada,“ selgitas ta. Tema sõnul eristub ETKÜ ja ELKS korraldatud oksjon Läänemere riikides toimuvatest oksjonitest, et enne oksjonit läbivad noorloomad ligi 7- kuulise katseperioodi, mille jooksul kogutakse palju andmeid loomade aretusväärtuste ja omaduste kohta. See kõik annab ostjale kindluse, et ostetud loom on väärt oma hinda ja omab suurt potentsiaali karja näitajate parandamisel.
Järgmise aasta tõupullide oksjoni kohta ütles Mättik, et seal osalevad pullid on tänaseks juba valdavas osas sündinud. „Nagu ka varasematel aastatel käib farmides parimate katsekandidaatide väljavalimine tegelikult juba suve jooksul, et sügisel võtta ette teekond katsefarmi, kus 7 kuu jookusul teostatakse kõik vajalikud testimised-mõõtmised. Tänu sellele, et oleme sihikindlalt tõuaretusse pidevalt panustanud, on meie loomade aretusväärtused ja kvaliteet nii kõrged,“ kinnitas Mättik.
Veebioksjoni korraldasid ühiselt Eesti Lihaveisekasvatajate Selts (ELKS) ja Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ).