Eesti esindus Saksamaal: Tanel-Taavi Bulitko osales GGI-Spermexi rahvusvahelisel töökoosolekul

Kohtumised toimuvad üle aasta, võimaldades partneritel jagada teadmisi, tutvustada uusi tööriistu ning arutada valdkonna arengusuundi. Foto: ETKÜ arhiiv.
  • juuni 29, 2025

Eesti on kaasatud rahvusvahelisse aretuskoostöösse, seetõttu osales ETKÜ juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko Saksamaal toimunud GGI-Spermexi töökoosolekul. Tegemist oli kohtumisega, kus esindajad 15 riigist jagasid teadmisi, kogemusi ja värskeimat teavet veiste aretuse ja genoomselektsiooni vallas.

GGI-Spermex on rahvusvaheline aretusorganisatsioon, mis ühendab Saksamaa juhtivaid piirkondlike veiste tõuaretuse ühistuid ja aretusmaterjali tootjaid. üle Euroopa ja kaugemalgi. Bulitko sõnul toimuvad sellised kohtumised üle aasta, võimaldades partneritel jagada teadmisi, tutvustada uusi tööriistu ning arutada valdkonna arengusuundi. Eesti jaoks oli oluline, et sellel arutelul oli sõnaõigus ka meie riigi aretusorganisatsioonil.

Genoomselektsioon – tuleviku võti juba täna

Koosolekul keskenduti muuhulgas genoomselektsioonile, mis Saksamaa aretusstrateegiates mängib üha olulisemat rolli. Bulitko tõi välja, et sakslased hindavad väga kõrgelt Euroopa genoomiandmeid, eriti Saksamaa ja Hollandi omasid, mida peetakse kogu kontinendi kõige usaldusväärsemateks. Kuna jõudluskontrolli populatsioon on neis riikides suur. „Genoomiandmed ei ole lihtsalt numbrid. Saksamaal näidati meile lehmi, kelle genoomi hinnati juba vasikana ning kes tänaseks lüpsavad ja näitavad, et ennustused peegeldavad väga täpselt tegelikkust,“ märkis Bulitko. Tema sõnul oli ilmekalt näha, et kui genoomi järgi ennustati lühikesi nisasid või kitsast laudjat, siis vastav fenotüüp oli hiljem ka reaalselt lehmadel välja kujunenud. See kinnitab, et genoomselektsioonil põhinevad aretusotsused on usaldusväärsed ja praktilised.

GGI-Spermex tutvustas töökoosolekul ka oma uut paaride valiku programmi, mis on juba 97% ulatuses valmis. See programm võimaldab farmijuhtidel ja loomapidajatel teha veelgi teadlikumaid ja täpsemaid aretusvalikuid. „Kui programm saab lõplikult valmis, koolitatakse ka Eestis vastavad spetsialistid selle kasutamiseks välja. See on suur samm edasi täppisaretuse suunas, võimaldades maksimeerida geneetilist edasiminekut ja loomade tootlikkust,“ lausus Bulitko.

Kuidas suurendada mõjusust?

Üks arutelupunkte puudutas ka seda, kuidas aretusorganisatsioonid saavad silma paista tänapäeva infotihedas maailmas. Rõhutati kommunikatsiooni olulisust: organisatsioonid peavad rääkima rohkem oma tööst, edusammudest ja innovatsioonist, sest ainult nii jõuab nende väärtus ka laiema avalikkuseni. Jagati häid näiteid ja visuaalseid materjale, kuidas erinevates riikides on saavutatud laiem kõlapind.

Kohtumisel oli oluline osa ka farmikülastusel, kus nähti lehmi, kelle aastane piimatoodang küündis 13 500 kiloni lehma kohta. Veelgi märkimisväärsem on asjaolu, et tegemist oli vaid kahekordse lüpsiga päevas, mis tähendab, et intensiivsem lüpsirežiim annaks juurde 10–15% lisatoodangut. See kinnitab, et ka Saksamaa parimates farmides on veel kasvupotentsiaali ja ruumi innovatsiooniks.

Bulitko osalemine GGI-Spermexi töökoosolekul näitab, et Eesti loomakasvatusussektor on aktiivne ja hinnatud partner rahvusvahelisel aretusareenil. Sellised kohtumised ei ava mitte ainult uusi teadmisi ja tehnoloogilisi võimalusi, vaid tugevdavad ka koostöövõrgustikku, millest võidavad lõppkokkuvõttes meie kohalikud tootjad ja tarbijad. „Me ei tohi alahinnata seda, kui oluline on olla osa suuremast pildist. Meie valikud täna mõjutavad Eesti loomakasvatuse tulevikku,“ võttis Bulitko kokku töökoosoleku kohtumise mõtte.

Lisa:

  • German Genetics International (GGI) on olnud ETKÜ koostööpartneriks alates 1997.aastast. Ta ühendab 12 erinevate Saksamaa liidumaade ja piirkondade kooperatiivseid aretusorganisatsioone. Aretusmaterjali vahendamisel tehakse koostööd ülemaailma 85 riigis.
  • Eesti on GGI Spernexi vahendusel aastate jooksul importinud arvukalt seemendusdoose. Eriti silmapaistev on Saksamaa edu punasekirju holsteini aretuses. Üle viie aasta on Saksamaa baasil testitud eesti holsteini tõugu noorveiste genoomandmeid. Esialgselt Piimaklastri kaudu toimunud pilootprojektis osales üle 2000 noorveise. Saksa aretusnõustajate mõju meie jõudluskontrolli süsteemi ülesehitamisel ja arengule on olnud märkimisväärne. Samuti on Eesti aretusväärtuste hindamise mudel väga olulisel määral Saksamaa ekspertide poolt nõustatud.
  • Saksamaa on Euroopa suurima piimaveiste populatsiooniga riik, kus lüpsilehmi rohkem, kui 3,7 miljonit, tööstustele müüakse ligi 32,2 miljonit tonni piima ja riigi keskmine statistiline piimatoodang on 9161 kg lehma kohta.

Jaga seda uudist: