„Valtu Money Monster EE21056765 on tuntud oma suurepäraste geneetiliste omaduste ja muljetavaldava välimuse poolest, mis tegi temast võitja paljude konkurentide seas,“ kommenteeris Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ) esimees Tanel-Taavi Bulitko võistlust. Praegune tunnustus tõstab positiivselt esile kogu Eesti lihaveisekasvatussektorit ning on märkimisväärseks tänuavalduseks meie tublide kasvatajate tööle.
Tšempion pull Money Monster jäi silma juba 2022. aastal kui toimus ETKÜ Keava aretusjaama pullioksjoni eelne show ja rahvusvaheline kohtunik PJ Budler, Texasest andis pullile parimad hinded. Pull müüdi oksjoni käigus mainekasse Austria BOA farmi, mis ongi spetsialiseerunud anguse tõugu lihaveiste kasvatamisele. Money Monster on läbi aegade Eestis kõrgeima hinnaga müüdud anguse pull, tema hinnaks oli 6500 eurot, lisaks oksjonitasud.
Champion of the World on paljude erinevate lihaveisetõugude veebis toimuv konkurss, kus fotode põhjal hindab rahvusvahelise mastaabiga žürii kuhu kuuluvad oma ala tippspetsialistid. Tänavused Euroopa anguse tšempioni kohtunikud olid Carlos Ojea Rullán (Argentiina), Tom Baker (Austraalia), Angus Stovold (Inglismaa) ja Dave Allan (USA).
Sanna Vest (Taveton OÜ), kes oli Money Monsteri kasvataja Eestis ütles tšempioniuudist kuuldes, et mõistagi on ta selle üle äärmiselt rõõmus. „Kuigi sama pull osales varem tehtud pildiga ka eelmisel aastal samal konkursil, siis toona ta poodiumile ei pääsenud, ehk kõik oleneb siiski kohtunike subjektiivsusest ja heast õnnest,“ kinnitas Vest. „Olen õnnelik ka selle üle, et pull sai Austria kõige tuntumasse anguse farmi tööle, kus tema väärtust osatakse hinnata,“ lisas ta.
Pühendunud lihaveisekasvataja ütles, et kuna enne pullioksjonit osalevad noored aretuspulli kandidaadid jõudluskatses, kus jälgitakse nende arengut ja kaalus juurde võtmist, siis juba toona oli näha, et Money Monsteril on laitmatu välimik. „Temal oli kõik heas tasakaalus, seda tõi välja ka kohtunik PJ Budler,“ meenutas Vest.
Ülemine foto: Money Monsteri foto, mille järgi kohtunikud pulli hindasid.
Alumine foto: Euroopa meister Valtu Money Monster EE21056765. Fotod: ELKS
Veisekasvatuses on oluline faktor aretustegevusel. Vest tõi välja, et pulli ema on andnud väga häid järglasi, ka sel aastal oli tal väga kena lehmik. „Seega selle kombinatsiooni puhul on väga suur mõju ka geenidel. Jõudluskatses on pullidel head tingimused nii söötmise kui tervishoiu poolest, et saada hea start ja kasvada kvaliteetseks sugupulliks. Nii ka Money Monster. Selle nimel tehakse seal ka palju tööd,“ selgitas Vest. „Eesti lihaveise-aretus püsib kvaliteedi poolest juba mõned aastad Euroopa paremikus. Jõudluskatsest väljub igal aastal mitmeid-mitmeid väga ägedaid pulle ja nad leiavad endale karjad nii Eestis kui ka piiri taga. Kes varem, kes hiljem. Pärlid kasvavad siinsamas, ei peagi neid kaugelt otsima,“ tõdes ta.
Teistele veisekasvatajatele ütles Vest soovituseks, et head pullid tulevad karjast, kus on väga head ammed. „Panustage oma põhikarja kvaliteeti ja ei olegi muud mustkunsti vaja. Ja kui pullik hea amme kõrval juba hea tüübiga välja paistab, andke talle jõudluskatses võimalus end tõestada,“ osutas ta
Lihaveisekasvatajate Seltsi esinaise Jane Mättiku sõnul aitab selline tiitlivõit kindlasti kaasa Eesti lihaveiste aretuse väga hea taseme paremaks tutvustamiseks kogu maailmas. „Konkursi eestvedaja PJ Budler on ka varasemalt välja öelnud oma esinemistes, et sarnaste konkursside eesmärgiks anda väiksematele ja vähem tuntud lihaveiseid kasvatavate ja aretustööga tegelevatele riikidele võimalus välja paista,“ avaldas Mättik. „Aretustöö on üks paras kunstiline disain ja sobitamine erinevate andmete ja väärtuste põhjal ning järjepidev töö parimate tulemuste saavutamiseks nii välimiku kui lihaomaduste osas. Mida ühtlasema ja kõrgema aretusväärtuse tasemega on kari, seda kindlam on sealt oodata kõrgelt tunnustatud isendeid.“
Hea teada: