Ekspert: Loomade ekspordiks on oluline tutvuda asukoha riigi oludega

Messi avapäeval delegatsiooni Eesti esindajad.
  • mai 17, 2024

Aserbaidžaanis toimub regiooni suurim põllumajandus- ja toidumess “Caspian Agro 2024”. Eesti tõuloomakasvatajad, kes otsivad kolmandatesse riikidesse elusloomade ekspordi võimalusi osalevad messil, et jõuda farmeritele lähemale ja olla ekspordis edukamad.

Eesti Tõuloomakasvatajate ühistu esimees Tanel-Taavi Bulitko, kes viibib hetkel Bakuus ütles, et nad on Läti ning Soome põllumeestega ühisstendiga väljas just seetõttu, et kohtuda farmeritega silmast-silma.

„Need, kes käivad meil Eestis loomi valimas ja ostmas on  peaasjalikult vahendajad. Eelistame ikkagi seda, et saame farmeritega otse kontakti. Samas meie huvi on leida just suuremate farmide kontakte, sest kümne looma kaupa me neid paraku saata ei saa või siis peavad väiksemad farmid omavahel koopereeruma,“ lausus ta.

Bulitko sõnul ongi need organisatsioonid ekspordis edukamad, kes lähevad asukohariiki ise kohale. Seetõttu ongi messidel osalemine üheks heaks võimaluseks kohapealsete oludega tutvuda. „Kui me kuhugi loomi müüme ega siis meie mured ja rõõmud sellega ei lõppe. Peame ikka uurima, kuidas loomad on kohanendud, kuidas lüpsavad ja palju nad piima annavad ning kas ostja on loomadega rahul. Vajadusel nõustame loomakasvatajaid nii söötmise kui loomade tervise teemal,“ rääkis Bulitko. Ta lisas, et kuna Aserbaidžaanis on vähe farme, siis enamjaolt on need väga suured ja nõudlus piima järgi on suur. „Seetõttu tahavad nad saada head geneetilist materjali ja lehmi, kes hästi lüpsaksid. Meie kasuks räägib ka see, et meie loomad on hea kohanemisvõimega, sest nad on pärit enamasti suuretest karjadest.“

Bulitko selgitas, et suurtest karjadest pärit loomad aklimatiseeruvad paremini, kui üksikud loomad väikestest kooslustest, kelle stressitaluvus võib olla madalam.

„Põhifookus täna on siin piimatõugudel, kellelt oodatakse kõrget toodangut aga Aserbaidžaanis on arengufaasis üks suur lihatõu ehk aberdiin-anguse farm. Meil on lootust, et nad hakkavad üks hetk ka Eestist loomi ostma. Praegu seda farmikompleksi alles ehitatakse,“ lausus ta. Senised farmide külastused annavad lootust, et loomad lähevad sobivasse keskkonda, kuna farmid on uued ja sööta, mida loomadele anda on maisi ning lutserni näol  piisavalt.

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu koostöös Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) ja Läti ning Soome põllumeeste ühendustega osalevad “Caspian Agro 2024” messil. Rahastatud on koostööprojekti “BreedExpo2” INTERREG Kesk-Läänemere programmi raames, mida juhib Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda.

Jaga seda uudist: