ETKÜ: ettevaatust, Euroopas levib suu- ja sõrataud!

Haiguse leviku tõkestamiseks on oluline jälgida bioohutuse reegeleid.
  • jaanuar 14, 2025

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ) tauditõrje spetsialist Vallo Seera ütles Saksamaal Brandenburgi piirkonnas tuvastatud suu ja sõrataudi kohta, et haiguse kiire levik muudesse riikidesse on tõenäoline. „Seetõttu on loomakasvatajatel ülioluline jälgida bioturvalisuse reegleid ja rakendada kõiki võimalikke vahendeid võimaliku haiguse leviku tõkestamiseks,“ kinnitas Seera.

Saksamaal Brandenburgi piirkonnas tuvastati veislastel suu ja sõrataud. Piirkonnas on kehtestatud turvatsoonid haiguse leviku vältimiseks. ETKÜ tauditõrje spetsialisti Vallo Seera sõnul on suu- ja sõrataud (inglise keeles foot-and-mouth disease, lühendatult FMD) viirushaigus, mis mõjutab peamiselt loomi, nagu veised, sead, lambad ja kitsed, kuid harvadel juhtudel võivad seda haigestuda ka teised loomad. „Haigus on nakkav ja levib kiiresti, põhjustades haavandeid suus, huultel, keelel, sõrapiirkonnas, küünarnukkidel ja kannal,“ kirjeldas Seera sümptomeid.

Suu- ja sõrataud on zoonoos, mis tähendab, et see võib inimesi nakatada. „Kuid inimesele on haigus üldiselt kerge ja mööduv. Küll aga on haigus loomadele väga tõsine, kuna see võib põhjustada tõsiseid tervisemuresid ja majanduslikke kaotusi põllumajanduses,“ osutas Seera.

Haiguse teeb ohtlikuks kiire levik, kuna haigustekitaja suudab tuulega levida pikki vahemaid. Haigus  levib ka otsekontakti kaudu nakatunud loomadega, samuti läbi saastunud esemetega, näiteks söötade, vee või töötajate riietega, Kuna haiguse tõkestamine on keeruline, on sageli vajalik haigusega seotud piirkondades liikumiskeeld, loomade karantiin ja isegi massiline tapmine, et vältida haiguse levikut.

Pane tähele! Suu- ja sõrataudi peamised sümptomid on:

  • Haavandid ja villid suus, huultel ja keelel.
  • Valu ja raskused söömisel.
  • Vee ja toidu vastuvõtmise raskused.
  • Kõrge palavik.
  • Rasketel juhtudel võib esineda looma nõrkus ja šokk.

Jaga seda uudist: