Fotod! Aserbaidžaan soovib osta meilt tuhandeid veiseid

Meie loomade kõrged aretusväärtused avavad loomade ekspordile ukse. Foto: Triin Tintse.
  • veebruar 11, 2025

Eest Tõuloomakasvatajate Ühistut (ETKÜ) väisasid aserbaidžaani farmerid, kes farme tutvustava ringsõidu lõpuks avaldasid soovi osta suure hulga piimaveiseid. Esimene partii elusloomi pärast Venemaa kehtestatud transiidipiiranguid asus Musta mere kaudu teele veebruari esimesel nädalal.

ETKÜ juhatuse esimehe Tanel-Taavi Bulitko sõnul käisid sellel korral farmituuril need aserbaidžaani farmerid, kes olid juba varasemalt Eestist loomi ostnud või plaanivad seda teha. Lisaks külastasid farmerid Breed Expo2 projekti raames ka Soomes ja Lätis veisefarme. „Vaatamata sellele, et Saksamaal on diagnoositud ühes farmis veiste suu- ja sõrataud, külastasime farme, kuid järgisime hoolsalt kõiki ohutusreegleid,“ selgitas ETKÜ juht.

Suurenenud huvi

Eestis tutvustati aseritele nii liha- kui piimaveise farme. „Külastasime Vändra AS ja Tavex OÜ farme, mis jätsid külalistele väga hea mulje. Kuna mõlemad farmid on sinna ka loomi müünud, siis oli neil tore avastamisrõõm,“ rääkis Bulitko.

Farmituuri raames külastati lihaveise kasvatajatest Jane Mättiku Pirgo Anguse farmi, Marko Hiiemäe Sepa veise farmi, kus sai näha ka wagyu karja ning ühte viimati  rekonstrueeritud kaasaegset lihaveiste farmihoonet. Ringsõidu lõpuks kohtuti Maria Liisa Luuriga Kuldranna Lihaveise farmis. Seejärel toimus ka seminar, kus anti põhjalikum ülevaade Eesti veisekasvatusest ja tutvuti seemendusjaama tegevustega. Bulitko ütles, et farmeritele jättis lihapullide katsegrupp hea mulje. Hiljem toimus vestlusring, kus  täpsustati Aserbaidžaani farmerite ootusi sügiseks planeeritud Eestis toimuvale koolitusele. Enim huvitavadki asereid veiste söötmise ja aretuse teemad ning kuna ühel külalistest on ka piimatööstus, siis huvituti ka piima töötlemise nüanssidest. Eraldi teemana tõstetus üles looma tervise ja veterinaaria küsimused.

„Aserbaidžaani farmeritel on selleks aastaks suured ostusoovid Eestist tõuveiste importimiseks. Transiidipiirang hetkel takistab mööda maanteed loomade vedu, siis leidsime võimaluse elusveiste transpordiks mereteed pidi laevatades läbi Musta mere. Nende suurt ostuhuvi soodustab tõsiasi, et Aserbaidžaanis toetatakse riiklikult veiste ostu kuni 60% ulatuses. Kuna Eestist nii suurt hulka tõuveiseid pakkuda ei ole võimalik, sõitsid osad farmerid loomade valimiseks edasi Tšehhi,“ tõdes Bulitko.

Rahvusvaheline projekt

Ka Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Breed Expo2 projektijuht Triin Tintse kinnitas aserite suurt huvi meie regiooni vastu. „Nad kiitsid meie loomade kvaliteeti kuna 2023. aastal eksporditi sinna juba ca 1000 veist ning Eestis valitsevat kõrget ärikultuuri ning professionaalset asjaajamist. Siin olid nad peaasjalikult seetõttu, et sõlmida kontakte ja teha loomade ostu eel-kokkuleppeid,“ rääkis Tintse. „Kuigi hetkel on Aserbaidžaanis loomade import riiklikult toetatud, siis selline olukord ei kesta igavesti ning kohalik loomakasvatus peab olema piisavalt heal järjel, et ise hakkama saada. Aserite eesmärk on jõuda ka ise loomakasvatuses sellisele tasemele, et nad suudaksid eksportida loomi mujale riikidesse. Seetõttu pakkuski reisiseltskonnale kõige suuremat huvi ETKÜ, kui organisatsiooni ülesehitus ja toimimine,“ rääkis ta.

Tintse sõnul pakkus külalistele farmides suurt huvi eelkõige söötmise korraldus, erinevate elektrooniliste andurite ja robotite sujuv koostöö. „Aserbaidžaani loomakasvatusjuhte ootame Eestisse tagasi juba septembris, kui toimub praktilisem koolitus neile huvi pakkunud teemadel. Aserite ootusi võiks kokku võtta lausega: „Eesti võiks broneerida kogu oma aastase loomade ekspordi meile“,“ jagas Tintse lõpetuseks.

Hea teada:

  • Eestist müüdi 2024. aastal Aserbaidžaani 85 holsteini tõugu tiinet mullikat ja 360 lihaveise mullikat. Kokku on osteti 445 looma.

Jaga seda uudist: