ETKÜ juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko soovis aastapäevakõnes CRV meeskonnale edu ja jätkuvat tugevat uuendusmeelsust. Tema sõnul on mõlemal organisatsioonil ühine soov piimaveiste aretustöös ka edaspidi teha riikidevahelist koostööd.
„Väärib märkimist, et eesti veisekasvatajatel on tõuaretusalane koostöö Hollandiga kestnud aastakümneid. Mäletame tõuveiste eksporti aegadest, kus kaasaegne holsteini kari on kandnud nimesid: hollandi-friisi kari, kuid ka hollandi mustakirju kari. Aegade jooksul on imporditud Hollandist palju elusveiseid, aretuspulle, kui ka sügavkülmutatud veiste spermat,“ meenutas Bulitko. Ta lisas, et läbi aastate on olnud suurepärane koostöö Hollandi kolleegidega aretusalaste õppepäevade, õppereiside, kui ka nõustamise poolelt.
„Ühtlasi tahan tänada kõiki meie piirkonna Hollandi poolseid koordinaatoreid, kes 30. viimase aasta jooksul meie koostöösse panustanud,“ märkis ta.
Bulitko tõi välja, et Holland on üks Euroopa Liidu edukaimaid piimatootja riike, kus on üle 1,5 miljoni lehma ja seda pisut väiksemal territooriumil kui Eesti. „Ka varasemalt Hollandis farme külastades on olnud muljetavaldav, kui pühendunud on sealsed farmerid ja nende panust tõuaretusse ei saa kuidagi alahinnata. Samuti tuleb tunnustada nende huvi loomakasvatuse uute suundade vastu, kui ka põlvkondade järjepidevust farmerite elukutse jätkamisel.“
Tõuraamatu 150-nda aastapäeva ürituste raames oli külaskäik maailma tipptasemel embrüote tootmiskeskusesse, kus anti ülevaade doonorfarmist, kui ka embrüotootmise laborist. Osalejad said kuulata CRV arengulugu läbi pooleteise sajandi ning kaasaegseid suundasid, mida CRV oma teenustega pakub.
Bulitko sõnul olid põnevad ka loengud sööda efektiivsuse katsetest CRV testfarmides ning sellest tulenevast väljundist aretusele. Räägiti ka genoomhindamise võimalustest ning paaride valiku programmi rakendusest ja selle mõjust aretusalase abinõuna. „Alati on põnevad olnud farmide külastused ja kohtumised farmeritega. Nendega vestlused avavad loomakasvatuse igapäevaprobleeme ja huvitav on kuulata farmerite mõtteid tänapäevasest piimatootmisest. Ka Hollandis on piimakarjakasvatus muutunud, farmid on läinud suuremaks ning vähem piimalehmi on märgata karjamaadel,“ tõdes ta. Lisades, et juubeliprogrammi raames oli neil võimalus külastada Hollandi suuruselt teist piimafarmi, kus lehmi oli üle 1200.
Hollandi CRV esindajate visiit Eestisse on plaanis 29.-31. juuli, kus külastatakse farme ning räägitakse ka tuleviku koostööst.
CRV on farmeritele kuuluv aretusorganisatsioon, kes pakub nii aretusmaterjali, tõuraamatu, kui ka jõudluskontrolli teenust.
Fotod farmide ja kohalike maaelu müügipunktide külastustest.