Fotogalerii: šarolee huvilised külastasid Kanadas Šarolee Maailmakongressi

Šarolee Maailmakongressile sõitis kohale 90 inimest üle maailma.
  • juuli 26, 2024

Eesti tõuloomakasvatajate Ühistu aretusosakonna juhataja Anneli Härmson ja tõuveise kasvataja Reet Pikkmets külastasid suvel Kanadas toimunud järjekordset Šarolee Maailmakongress, kus osales üle maailma 90 inimest 12 riigist.

Kanadas toimus 21. juunist kuni 06. juulini järjekordne Šarolee Maailmakongress (World Charolais Charbray Congress), mis oli Eestile juba viies, kus osaleti. Anneli Härmson ja Reet Pikkmets ütlesid, et konverents jääb meelde, kui unustamatu mitmetuhande kilomeetrine reis läbi nelja Kanada provintsi − Ontario, Manitoba, Saskatchewan ja Alberta. Näha sai mitmeid farme, mille nimesid võib leida kataloogide seemenduspullide põlvnemistest, nagu Cedardale, Steppler, Hunter Chraolais, Cedarlea Farms, CK Sparrow Farms jpt. „Muidugi nägime palju ilusaid loomi ja kohtusime väga külalislahkete inimestega, aga ka nägime vägevaid vaatamisväärsusi, nagu näiteks Niagara juga või legendaarse John Scotti rantšo, kus on filmitud mitmed tuntud westernid. Ajal kui filmivõtteid parasjagu ei toimu, hooldavaid rantšo maid lihaveised,“ tõid välja Härmson ja Pikkmets.

Kongressi raames toimus Charolais Charbray International aastakoosolek, kus valiti eelseisvaks aastaks tegevjuht, kelleks sai Charolais Charbray Herd Book de Mexico president Antonio Delgado 2025. a tehnilise konverentsi korraldajana. Koosolekul kinnitati ka järgmiste kongresside, tehniliste konverentside ning noorte programmi korraldajad.

Mida nägime/õppisime ookeani tagant?

„Tavaliselt on farmid 150-200 ammlehmaga. Nuumafarmides võivad olla nii 800 kui ka 20 000 looma, kus ratsanikud iga päev tiiru teevad ja aedikud ning loomad üle vaatavad.

Väga tore oli näha, kuidas lihaveisekasvatus ja talupidamine on terve pere ettevõtmine, pisikestest mudilastest ja teismelistest kuni vanavanemateni. Nad kohe on uhked selle üle, et on farmerid! Aga ega nad vist ikka ei sünni teksades ja kauboi saabastes, selline generatsioonide koos toimetamine on ikka suhtumise asi.

Huvitav kogemus oli näha oksjonit, mis oli ajastatud just kongressi ajaks. Oksjonil ei müüdud mitte elusloomi, vaid embrüoid ning õigust valida mõne tippkarja lehmikute ja pullide seast, millist kombinatsiooni ja millal embrüot soovitakse.

Farmikülastustel oli lisaks mõeldud külaliste mitmesuguse meelelahutuse pakkumisele. Kui pulli või lehma kaalu ära arvamine on üsna tuntud praktika aga samas alati ikkagi põnev, siis lisaks võis end proovile panna kunstpullirodeol, bändi järgi kantrimuusika saatel tantsida või proovida Kanada rahvussporti hokit, et kui lihtne on litter väravasse saada, muidugi sai lassot heita ja osaleda lõbusal bullshit bingol.“

Selline on lühike kokkuvõte toimunust Anneli Härmsoni ja Reet Pikkmetsa vahendusel. Pikem ja täpsem ülevaade on varsti nende poolt ilmumas, seni võib killukesi toimunust vaadata International Charolais FB lehelt.“

Hea teada:

  • Maailmaorganisatsioonil on kokku 37 liiget 33st riigist, kongressil osales üle 90 inimese 12 riigist.
  • Järgmine Šarolee Maailmakongress toimub 2026. aastal Austraalias ja on avatud igale (šarolee) huvilisele! Nii et huvilised, hakake aga reisiraha kõrvale panema.

Pildigalerii autor: Anneli Härmson

Jaga seda uudist: