Leino Vessart, lihaveisesektori grand old man tähistab juubelit

Hällipäeva last tulid õnnitlema Lihaveisekasvatajate seltsi liikmed ja ETKÜ esindajad.
  • juuli 27, 2024

Legendaarsel lihaveisesektori eestvedajal ja Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi (ELKS) asutajal, Leino Vessartil täitus 85 aastat. „Leinot saame pidada Eesti kaasaegse lihaveise sektori algatajaks. Tema initsiatiivil  imporditi esimesed limusiinitõugu puhtatõulised veised Soomest,“ ütles õnnitluskõnes Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ) juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko. „Seda perioodi saab pidada alguseks, kus lihaveiste kasvatus Eestis sai hoos sisse.“

Leino Vessarti näol on tegemist inimesega, kes suutis 90-ndate aastate keerulistes loomakasvatussektori muutustes olla visionäär ja alustada uuelt leheküljelt. Pikaaegne ELKS juhataja ja asutajaliige Vallo Kruusimägi meenutas, et toonased ministeeriumi ametnikud pidasid lihaveiste kasvatamise ideed Eestis lootusetuks ja ennustasid ideele läbikukkumist. „Leino, kes sel ajal polnud enam esimeses nooruses, ilmutas erilist visadust ja oskust inimesi koondada loodud seltsi ümber. Tema lõppematu energia, lihaveiste sektori arendamisel ja hiljem juba vastloodud Lihaveise seltsi juhtides, oli hämmastav. Ta tõi kokku nii kogenud kui ka algajaid kasvatajaid,“ rääkis Kruusimägi. Eriliseks teeneks nimetas ta Leino oskust muuta õppepäevad ja ühised reisid, kaasahaaravateks koosviibimisteks, kus au sees hoiti ka ühislaulmist ja peeti lugu heast naljast.

ETKÜ juht Tanel-Taavi Bulitko sõnas, et Leino Vessart on olnud suureks eeskujuks paljudele tänastele kasvatajatele ning tema teened lihaveisekasvatuse populariseerimisel on olnud märkimisväärsed. „Erinevad nõupidamised, õppe – ja infopäevad, farmide külastused Eestis ja välismaal − see kõik on olnud tema missioon, mida ta sektorisse inimeste kaasamiseks ning lihaveisekasvatuse laienemiseks on teinud,“ tunnustas Bulitko. Tema sõnul oli sektori jaoks oluline arengukoht, kui 2000. aastal asutati Eesti Lihaveisekasvatajate  Selts, mida Leino ka aastatel 2000-2011 presidendina juhtis. Lisades, et Leino oli oma loomult just sobilik ELKS´i esimeseks juhiks, kuna ta oli rahva kaasatõmbaja ja lihtsa talupoja tarkusega proovis veenda neid lihaveisekasvatusega tegelema.

„Tema seltsi juhtimise perioodil oli olulisteks märksõnadeks puhtatõuliste lihaveiste arvukuse kasvatamine, kasvatajatele info jagamine ning kvaliteetse veiseliha tarbijale tutvustamine. Lisaks on Leino näol tegemist inimeste inspireerijaga, kes tugeva seltskonna hingena suutis tuua kokku inimesed ja neid innustada. Minul on temaga pika koostöö jooksul meenutada palju toredaid hetki,“ tõdes Bulitko.

Pikaaegne hilisem ELKS´i president Aldo Vaan, kes Leinolt teatepulga üle võttis, meenutas sünnipäevalast  ainult hea sõnaga. Vaan ütles, et oma esimesed lihaveised ostis ta just Leino Vessarti juhatusel. „Leinoga oleme pikalt ühist vankrit vedanud ja seisnud selle eest, et lihaveiste kasvatamine Eestis oleks elujõuline ja loomad heade tõunäitajatega ning terved. Leinol on olnud eriline oskus luua häid sõprussuhteid välisriikides ja vahendada meile nii kontakte kui infot. Ilma liialdamata võib öelda, et Leino on Eesti lihaveisekasvatuse valdkonnas teinud märkimisväärseid saavutusi ja tema pikaajaline pühendumus on aidanud kaasa Eesti lihaveisekasvatuse edendamisele,“ lausus Vaan.

Täna on Leino Vessart ELKS aupresident. Teda on autasustatud Valgetähe V klassi teenetemärgiga (2008) ning ta on pälvinud Aasta Põllumehe konkursil elutöö preemia (2013). Samuti on ta pälvinud esimesena parima lihaveisekasvataja tiitli (2006) ning talle kuulub Maaeluministeeriumi hõbedane teenetmärk (2022).

Jaga seda uudist: