Suu- ja sõrataud levib jõudsalt Kesk-Euroopas 

Foto: Pixabay. Walter Knerr.
  • märts 28, 2025

Suu- ja sõrataud jõudis Ungaris juba teise, Austria piiriäärses asuvasse farmi ja Slovakkias neljandasse farmi. Nakatunud farmides on taudi tõttu hukatud või hukatakse ca 7000 looma. “Seega tuleb ka meie loomapidajatel bioturvalisuse nõuetele pöörata tavapärasest suuremat tähelepanu,” hoiatas Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko.

Jaanuari alguses sai kinnitust suu- ja sõrataudi juhtum Saksamaal. 6. märtsil tuvastati taud Ungaris. 21. märtsil teavitas Slovakkia kolmest suu- ja sõrataudi (SST) puhangust Ungari piiri lähistel Lõuna-Slovakkias. Eile teatati, et Slovakkias tuvastati neljas SST haiguskolle 279 veisega farmis. „Farm asub kümne kilomeetri tsoonis eelmiste taudikollete läheduses, kus on kehtestatud kitsendused seoses juba varasemate taudikolletega,“ anti teada Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) pressiteates.

Samuti teavitas Ungari eile SST uuest koldest 3000 piimalehmaga farmis kümne kilomeetri kaugusel Austria piirist. Taudikolle asub 40 km kaugusel Ungari esimesest suu- ja sõrataudi koldest.

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu esimees Tanel-Taavi Bulitko ütles seisukorda kommenteerides, et SST on äärmiselt nakkav taud, mille tõkestamine sõltub suuresti iga meie farmipidaja hoolsusest. „Praegu on vaja teha igakülgseid jõupingutusi, et taud Eestisse ei leviks. Siin saab just oluliseks kaalukeeleks inimeste enda teadlikkus ja kõigi bioohutusmeetmete range täitmine,“ kinnitas Bulitko. „Lõppkokkuvõttes me peame ise kaitsma oma loomade tervist ja heaolu, kuna taud põhjustab põllumajandus- ja toidusektorile suurt majanduslikku kahju ning kahjustab tugevalt meie liha- ja piimasaaduste ekspordivõimekust.“

Hea teada: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda korraldab 4.aprillil kell 10:00-12:00  suu- ja sõrataudi võimaliku puhanguga ennetusmeetmete infopäeva, kus esinevad Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi ja PTA spetsialistid. Koolitusele saab liituda: https://us02web.zoom.us/j/86599140025

Taust:

  • SST on väga nakkav loomataud, millele on vastuvõtlikud peamiselt veised, aga ka sead, lambad, kitsed ja paljud uluksõralised.
  • Taudi iseloomustab haavanduvate villide teke suuõõne ja keele limaskestas, ninal, sõravahes ja udaral, noorloomadel vahel ka, raske südamelihase ja skeletilihaste degeneratsioon.
  • Viiruse levitajaks on haiged või varjatult viirusekandjad loomad. Viiruse eritumine organismist sülje, piima, rooja ja uriiniga algab umbes neli päeva enne haiguse tunnuste tekkimist ja võib jätkuda veel mitme kuu jooksul pärast looma terveks saamist. Sead võivad nakatuda haigustekitajaga saastunud jäätmeid süües. Viirus levib ka õhu kaudu, tuulega võib viirus levida kümnete kilomeetrite kaugusele.
  • Inimesele SST ohtu ei kujuta.
  • SST peetakse üheks kõige suuremat majanduslikku kahju tekitavaks loomataudiks. Taudi leviku ära hoidmiseks rakenduvad SST tuvastamisel piirangud loomade ja loomsete saadustega kauplemisele ning ekspordile.
  • Eesti on suu- ja sõrataudi vaba. Haigus on levinud Aafrikas, Kaug-Idas, mitmes Aasia riigis, Venemaal.
  • Taudist aitab hoiduda korralduslike ja füüsiliste taudi leviku riski vähendavate meetmete, bioturvameetmete hoolikas ja järjekindel rakendamine. Oluline on loomade, nendelt pärinevate saaduste, ettevõtte enda ja ettevõtet teenindava transpordi ja inimeste kontrollitud liikumine ning ettevõtte territooriumi tarastamine ulukite ligipääsu vältimiseks.
  • Haiguse kahtlusest tuleb koheselt teavitada veterinaararsti.

Allikas: PTA

Jaga seda uudist: