Tänavused parimad karjakasvatajad on Tiia Riis ja Tõnu Vreimann

  • märts 02, 2022

Aastaid on olnud kena traditsioon Eesti Vabariigi aastapäeva eel tunnustada meie tublimaid karjakasvatajaid. Sel aastal esitati kokku 18 kandidaati, kellest 4 parima piimakarjakasvataja ning 14 lihaveisekasvataja tiitlile. Tunnustamise tseremoonia toimus Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud pidulikul aktusel Maaeluministeeriumis. Auhinnaks parimatele on skulptor Tauno Kangro väärikas veist kujutav pronksskulptuur. Sel aastal omistati parima piimakarjakasvataja tiitel 21. ja parima lihaveisekasvataja tiitel 16. korda.

Parimaks piimakarjakasvatajaks nimetati sel aastal Kõpu PM OÜ juhatuse esimees Tõnu Vreimann. Kõpu PM OÜ piimakari on aastaid kuulunud Eesti kõrgeima toodanguga karjade hulka.  Seda enam väärib tunnustamist ja äramärkimist karja kõrge toodangupotentsiaal ning sihikindel soov eesti punast tõugu  edasi aretada. Mullu toodeti 630 lehmalt keskmisena 12332 kg piima ning toodeti 940 kg piimarasva ning -valku. Kõpu PM OÜ kari on tubli osaleja näitus-konkurssidel ning edu on neid ka seal alati saatnud. Samuti ollakse üks peamisi punase tõu mullikate eksportijaid, kuhu sageli ostjad ka aastate möödudes on soovinud tagasi loomi valima tulla.

Tänavuseks parimaks lihaveisekasvatajaks nimetati Abaja Farmid OÜ loomakasvatusjuht Tiia Riis.  Abaja Farmid OÜ tuntakse kui üht lihaveisekasvatuse ja teraviljakasvatusega tegelevat ettevõtet Järvamaal. Kasvatatakse tänaseks Eestis üht populaarsemat lihatõugu aberdiin- angust. Kokku on põhikarjas pisut üle 100 amme , karjas kokku on 220 lihaveist. Poegimisperiood on jaotatud kahte ossa, et paremini toime tulla sel töömahukal ajal. Esimene poegimisperiood on märtsis ja aprillis ning hilisem oktoobris-novembris.  Abaja Farm POÜs ei kujutataks ette, kui peaks peetama ristandkarja ja tõuveiste müügist saadav täiendavtulu jääks saamata. Kokku on Abaja karjast veiseid müüdud 15 erinevasse riiki.  Ettevõttejuht tunnustas ka, et valdav osa müügialases koostööst on toimunud Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistuga.

Maaelu Edendamise Sihtasutuse juht Meelis Annus märkis oma sõnavõtus, et lihaveisekasvatus ja piimatootmine on kahjuks sektorid Eestis, kus viimasel ajal on seoses tulu puudumisega taas kuulda sõnumeid karjade vähendamisest ja lõpetamisest. Seda enam väärivad mõlemad ettevõtted tunnustust, sest nende pilgud on suunatud tulevikku ja nad tegelevad lahenduste otsimistega, et tootmine ka rahaliselt toimiks.

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu poolt soovime tänavustele parimatele karjakasvatajatele õnne, vastupidavust ning tegutsemistahet meie veisekasvatussektori arendamisel.

Pikemalt ajakirjas „Tõuloomakasvatus“.

Jaga seda uudist: